​طراحی سایت
فریم ورک های طراحی وب سایت یکی از راه های سریع و مناسب طراحی وب سایت می باشند ، فریم ورک ها کدهای آماده ای هستند که ما در طراحی وبسایت از آن ها مصرف می کنیم
.
فریم ورک چیست

در نگاه اول فریم ورک به هر کتابخانه ای گفته می شود که طراحی و یا نوشته شده باشد. ولی Framework چیزی بیش از Library است. به عنوان مثال شرکت سازنده خودرو در نظر بگیرید. این مجموعه ها هر بار برای ساختن خودرو تمام نقشه ها را از از اول طراحی می کنند ؟ مطمئنا جواب بد هست. فریم ورک ها در کد نویسی و طراحی وب چنین مفهوم دارند. معمولا فریم ورک ها بر اساس ساختار برنامـه نویسی شی گرایی تحت عنوان Model , View , Controller به اختصارMVC ساخته و طراحی وب سایت می شوند. ولی نمی توان گفت کتابخانه هایی که بر اساس شی گرایی تولید و ساخته نشده اند فریم ورک نیستند. عموما پرتال ها سیـستم های مدیریت محتوا مثل جوملا مامبو نیوک وردپرس … در نهایت تبدیل به یک کتابخانه یا فریم ورک می شوند.
چرا می بایست از فریم ورک در طراحی وب وب سایت مصرف کنیم
هیچ اجباری برای مصرف از فریم ورک وجود ندارد. اگر شما وب وبسایت خوب رو بدون مصرف از فریم ورک ایجاد کنید می تونه خودش فریم ورک خوب باشه ولی دلیل بر ضعف شما در طراحی وبسایت نیست. طراحان وب وبسایت اکثرا ٌ دلایل زیاد زیاد ی برای مصرف یا عدم استفاده از فریم ورک دارند و اکثرا ٌ بیشتر برای اثبات اینکه استفاده از فریم ورک صحیح است به مثال ” چرخ را از اول ساخت” روی می آورند که این هم خود صحیح نیست. دلیل ی برای اختراع دوباره چرخ وجود ندارد مگر اینکه چرخ چرخی بهتر کارآمد تر از چرخ قدیاست .

چه زمانی بایستی شروع به نوشتن فریم ورک کرد ؟

متاسفانه یکی از ضعف های طراحان وب وبسایت های ما این هست که به محض یادگیری زبان PHP شروع به نوشتن فریم ورک می کنند. اما جوان هستند و جویای نام اما ساخت فریم ورک از صفر بدون تجربه کافی در نهایت باعث منحل شدن پروژه شما می شود. این مورد رو من زیاد دیدم متاسفانه. زمانی می تونید به ساختن یک فریم ورک روی بی آورید که شما مهارت و دانش کافی رو داشته باشید هیچ یک از فریم ورک های موجود توان برآورده کردن نیاز های شما را ندارد. در این به نظر من شما می تونید شروع به ساخت یک فریم ورک برای طراحی وب وبسایت بکنید ولی همیشه این رو می بایست به یاد داشته باشید که ظهور رسانی گرفتن باگ ها به عهده شماست.

کدام فریم ورک را برای طراحی وب وبسایت انتخاب کنیم ؟

فریم ورک های طراحی وب وبسایت Codeigniter , Cakephp , ZendFramework , Symfony فریم های بهتر ی هستند . عموما طراحان وب از CodeIgniter Cakephp استفاده می کنند. ولی چنانچه شما یک پروژه طراحی وب وبسایت زیاد ساده و کوچک داریدCodeigniter گزینش بهتر ی خواهد. چرا که از سرعت آسانی بالایی برخوردار است. کیک PHP نیز Frame Work قوی با ساختار مناسب جهت طراحی وب وب سایت های پیشرفته می تونه باشه . ولی خب ضعف هایی در Cakephp وجود دارد ولی یکی از بهتریـن بخش های این فریم ورک لایه Model ORM هست در این مورد می توان گفت بسیار زیاد خوب عمل کرده اند طوری که کار با دیتابیس جهت شرکت های طراحی وب وبسایت زیاد آسان شده. ZendFramework یکی از با کیفیت ترین فریم ورک های طراحی وب وبسایت است. به این که مثل کتابخانه معمولی در کنار پروژه ی طراحی سایت شما قرار می گیرد شما قادر هستید که از همه بخش ها هر طور که مایل هستید استفاده نمایید و یا تغییرات لازم را دهید. دقیقا مثل Library خیلی قوی مستحکم. در نهایت به نظر بندهsymfony قدرت مطلق تنها فقط جهت پروژه های طراحی وب پیشرفته و عظیم تولید و ساخته شده است

فریم ورک های طراحی وب وبسایت سرعت اسکریپت را پایین می آورد ؟

بله. چون فریم ورک های طراحی وبسایت از کلاس های بسیاری مصرف می کنند اکثرا این مساله وجود دارد که میزان حافظه زیادتری مورد مصرف قرار می گیرد. ولی سرعت طراحی وب وب سایت آنچنان لامس نخواهد بود که شما بتوانید تشخیص دهید فلان اسکریپت طراحی وب سایت از فریم ورک استفاده کرده یا خیر. تمام چیز بستگی به ساختار فریم ورک دارد روش فراخوانی کلاس ها مصرف از Cache تاثیر زیاد بالایی در سرعت وب وب سایت خواهد داشت.