اطلاعات بیشتر+

مقایسه عایق ها
وقتی که که خانه را عایق می بکنید می توانید عایق های مختلف ی را انتخاب بکنید برای گزینش مناسب ترین عایق موارد زیر را در نظر بگیرید :
– معین کردن جاییکه می خواهید یا نیاز دارید عایق نصب یا اضافه بکنید
– مناسب ترین فاکتور-R برای ناحیه هایی که می خواهید عایق کنید
نصب عایق
بیشینه ترین عملکرد گرما ی عایق یا فاکتور-R عایق به شدت به نحوه نصب صحیح عایق بستگی دارد. خانه داران می توانند برخی از عایق ها را نصب کنند. (برای نمونه عایق پتویی و مصالحی که در محل ریخته می شود) انواع دیگر نیاز به نصاب پیشرفته دارد.
وقتی که که نصاب معتبر را استخدامی می بکنید :
– از چندین پیمانکار تخمینی از قیمت فاکتور-R مورد نیاز خود تهیه بکنید چنانچه مبلغ فاکتور-R مد نظر شما با فاکتور-R دو وامیزانی زیاد مفرق باشدتعجب نکنید!.
– از سازنده ها در مورد خدمات آب-بندی قیمت های آن پرسش بکنید چون بهترین کار قبل از نصب عایق آب-بندی کردن زیر سطح عایق است.
به منظور بررسی نصب عایق پتویی , شما می توانید ضخامت تخته ها را اندازه گیری بکنید و انفصالات بین آنها را چک بکنید همین طور فاصله بین تخته ها فرم ها را اندازه گیری بکنید . علاوه بر این نقد بکنید تا عایق ها به بهتر ی در اجزا مختلف ساختمان خوب فیت شده باشند که اگر اینگونه نباشد باعث تخریب عملکرد عایق می شود, جهت مثال دور تقسیم های سیم کشی داخل ساختمان. جهت بررسی عایق های پاششی یا دمیدنی عمق عایق کار شده را اندازه گیری بکنید پوشش شکاف ها را نقد بکنید .
چنانچه خواستید خودتان عایق را نصب بکنید , دستور العمل های کارخانه را دنبال بکنید اقدامات ایمنی و احتیاط های لازم را مبذول فرمایید. همچنین می توانید راهنمای های نصب عایق را نیز در سایت دنبال بکنید .
گروه تجاری پشم سنگ توصیه می نماید برای عایقکاری یک کارشناس را استخدامی کنید ولی در صورتی که در منطقه شما نصاب پیشرفته وجود ندارد می توانید راهنمای نصب عایق را از کارخانه تهیه بکنید .
پتویی (بلانکت) : عایق تخته ای و رولی
عایق پتویی (رایج ترین عایق و زیاد ترین عایق در بازار) به شکل تخته ای و رولی است. که حاوی الیاف منعطف می شود جهت مثال پشم شیشه. شما می تواند همین طور الیاف معدنی (پشم سنگ و سرباره) , الیاف پلاستیکی , الیاف کتانی , پشم حیوانی را به شکل تخته ای رولی داشته باشید.
عایق های تخته ای رولی به شکل وسیع ای در اندازه های استاندارد فاصله گلمیخ دیوار ها , زیر شیروانی ها بست های کف استفاده شده است. رول های بلند می تواند به شکل دستی برش دادن شده و در فضا های نصب فیت گردد. عایق های پتویی به شکل مسلح با توری گالوانیزه کاغذ کرافت و بدون آن موجود است که این لایه باعث پیشگیری از نفوذ بخار به عایق می شود. همچنین عایق های طرف محافظ آتش سخت نیز موجود است که می تواند در مصارف عایق دیوار های زیر زمین مورد استفاده قرار گیرد. این لایه همین طور می تواند کار نصب عایق را سرعت بخشد این در حالی است که عایق های ساده غیر مسلح جهت مصارف اضافه کردن عایق روی عایق موجود مناسب تر است.
پشم شیشه پتویی استاندارد, دارای پایداری گرما ی یا فاکتور-R بین R-2.9 R-3.8 در هر اینچ از ضخامتش است .پشم شیشه پتویی با عملکرد بالا (دانسیته-مبوسیله دانسیته-بالا) فاکتور-R بین R-3.7 R-4.3 در هر اینچ از ضخامتش است .
جدول زیر را برای داشتن دید کلی از این خصوصیات ببنید:
عایق بلاک های سیمانی
بلاک های عایق سیمانی
بلاک های سیمانی جهت تهیه فونداسیون و دیوارها سازه استفاده می شوند راه های مختلف ی جهت عایق آنها وجود دارد. چنانچه هسته ها به دلایلی با بتن و فولاد پر نشود می تواند عایق شود و باعث ارتقا فاکتور-R دیوار های شود. مطالعات میدانی و شبیه سازی های رایانه ی نشان داده اند هرچند , هسته با هر نوع عایقی که پر شود صرفه جویی انرژی کمی به ارمغان می آورد زیرا گرما به راحتی از پارت های جامد موجود دیوار از قبیل بلاک ها ملات ها عبور می نماید .
و راه کار بهتر نصب عایق روی سطح بلاک ها دیوار های فونداسیون داخلی خارجی است. اضافه کردن عایق به دیوار های خارجی ویژگی جرم گرما ی مناسب در فضاهای تهویه مطوبع فراهم می نماید که می تواند دمای داخلی را تنظیم نماید .
برخی کارخانه ها از ترکیب پلی استایرن داخل بلاک های سیمانی استفاده می کنند و چنین ترکیبات سطحی که برای دیوار فاکتور-R حدود R-1 در اینچ فراهم می نماید . برخی کمپانی های دیگر بلاک های را با فوم های سخت ترکیب کرده اند به فاکتور-R حدود R-2 دست یافته اند.
تخته های فومی یا فوم های سخت
تخته های فومی (پانل های عایق سخت) می تواند جهت عایق اکثر محل های خانه شما استفاده شود از سقف گرفته تا فونداسیون خانه و پایداری گرما ی بهتر ی فراهم می کنند جریان گرما ی داخل اجزاء سازه را می کاهد. رایج ترین نوع مصالح که برای تولید فوم های سخت استفاده می شود حاوی , پلی ایزوسیونورات (پلی ایزو), پلی استایرن و پلی یورتان می شود.
بتن مسلح شده با عایق (ICFs)
بتن مسلح عایق (ICFs) کلا به عنوان بخشی از تهیه دیوار های استفاده می شوند. این سیسـتم باعث ارتقا پایداری گرما ی دیوار با فاکتور-R حدود R-20 می شود و خانه هایی که با مصرف از این سیستم ساخته می شوند مانند خانه های کاهگل قدیمی به نظر می رسند.
سیسـتم های ICF حاوی تخته های فومی است که به شکل داخلی به متصل شده اند مثل بلاک های تو خالی . تخته های فومی توسط کابل های پلاستیکی به هم بسته می شوند. و در بین آن از میلگرد ها جهت تقویت بتن ها استفاده کرد .
فضاهای خالی داخل این سیسـتم ها می تواند محل مناسبی برای بیشتر شدن حشرات باشد برای پیشگیری از بیشتر شدن این حشرات بعضی از مجموعه ها بلاک های را به حشره کش آغشته می کنند.
عایق پشم خام عایق های دمیدنی
عایق پشم خام حاوی الیاف پراکنده , فوم , یا دیگر مصالح است. این ذرات می توانند هر محیط ی را بدون تغییر شکل دادن تخریب آن محل پُر نماید این قابلیت این عایق ها سبب شده برای مصارف مقاوم سازی و مکان هایی که دسترس و نگرانی ی به آن مساله است این عایق کاندید باشد.
رایج ترین نوع مصالح که جهت پشم خام مصرف می شود حاوی , سلولز , پشم شیشه , پشم معدنی (پشم سنگ و پشم سرباره) باشد. تمام این مواد با استفاده از مصالح بازیافتی تولید می شوند. سلولوز اصولا با مصرف از روزنامه های بازیافتی تولید می شود. بیشتر پشم شیشه ها حاوی ۲۰% تا ۳۰% شیشه های بازیافتی است . پشم سرباره ً از ۷۵% مواد پسا صنعتی بازیافتی تولید می شود. جدول زیر این سه نوع را با مقایسه می نماید :
معین اتی که عایق پشم خام فراهم می نماید
گاهی انواع غیر رایج مصالح عایق پشم خام حاوی خزده های پلی استایرن و ورمیکولیت و پرلیت می شود. عایق پشم خام می تواند جهت عایق کردن محافظ بسته از قبیل دیوار ها یا محافظ غیر بسته مثل زیر شیر وانی مورد مصرف قرار گیرد. سلولز , پشم شیشه و پشم سنگ ً توسط نصاب دستگاه ویِژگزینشه در محل دمیده می شود در حالیکه پلی استایرن وورمیکولیت و پرلیت اکثرا ٌ ً ریخته می شوند.
سیـستم های عایق انعکاسی موانع تابشی
بر خلاف سیسـتم های رایج موجود که اکثرا ً پایداری گرما ی و گاهی مواقع جریان همرفتی را کنترل می کنند موانع تابشی و عایق های انعکاسی گرما را از محل دور می کنند. موانع تابشی در خانه های نصب می شود (اکثرا ً پشت بام) کلا جهت كم شدن گرمای تابستان و كم شدن هزینه های سیسـتم های خنک کننده. عایق های انعکاسی ً حاوی فویل های آلمینیومی است که در زیر آن از انواع عایق های مثل پلی یورتان , کاغذ کرافت , فیلم جذاب پلاستیک , کارتن به عنوان مصالح عایق استفاده می شود.
انرژی تابشی در خط مستقیم سیر می نماید تمام اجسام جامد می توانند انرژی آنرا جذب کنند وقتی که خورشید پشت بام را گرم می نماید و باعث انقال انرژی تابشی به خانه می شود. با نصب سیـستم های عایق انعکاسی می تواند از گرم شدن بی رویه پیشگیری کرده حدود ۵% به ۱۰% تعرفه های سیـستم های خنک کننده را کم می نماید .
عایق تخته ای فیبر سخت
فیبر سخت یا تخته های عایق فیبری حاوی پشم سنگ یا پشم شیشه بشکل وسیع ی جهت عایق داکت های هوا استفاده می شود. همچنین وقتی که نیاز به عایق با تحمل بالای گرما ی وجود دارد مصرف می شود. این محصولات دربازه با ضخامت ۱ تا ۲٫۵ اینچ آمده و یک فاکتور-R حدود R-4 در هر اینچ فراهم می نماید .
نصب این عایق های اکثرا ٌ ً قبلاً انجام شده راه های هوای پیش عایق شده در بازار موجود است. در سطح خارجی داکت ها این عایق ها بوسیله میخ پرچ ها نصب شده می شود.
عایق فوم پاششی و فوم تزریقی
فوم مایع عایق می تواند اسپری, تزریق یا در حل ریخته شود. در برخی موارد فاکتور-R بدست آمده از این عایق دومساوی عایق هایی سنتی است می تواند تمام حفره های کوچک را پر نماید و یک سد هوای مناسب ایجاد نماید .
انواع فوم عایق مایع
امروزه , اکثر مصالح فومی با مصرف از علت فوم کننده و بدون مصرف از فلئورسنس ها یا هیدروکلروفلئورسنس ها که که جهت لایه اوزون ضرردار هستند تولید می شند.
مصالح عایق فومی موجود :
– سیمانی
– فنولیک
– پلی ایزوسیونورات (پلی ایزو)
– پلی یورتان
گاهی انواع کمتر رایج حاوی فوم آیسینن ( Icynene) فوم تریپلیمر (Tripolymer) هستند . آیسینن فوم می تواند اسپری یا تزریق شود که باعث تنوع آن می وشد. همین طور دارای پایداری مناسب برای نفوذ هوا آب باشد. فوم تریپلیمر (فوم محلول در آب) داخل محافظ دیوارها تزریق می شود . پایداری زیاد مناسب در مساوی آتش نفوذ هواست.
پانل های عایق سازه
پانل های عایق سازه (SIPs) اجزای از پیش ساخته و عایق شده جهت تهیه دیوار ها , سقف ها , کف ها ی ساختمان است. این سازه ها نسبت به اکثر نمونه های دیگر یک عایق یکنواخت بهتری را فراهم می نماید وقتی که به شکل صحیح نصب شود حدود ۱۲% تا ۱۴% صرفه جویی انرژی را برای ساختمان به ارمغان می آورد آسایش گرما ی مناسب و آسان تری را فراهم می آورد.
SIP ها علاوه بر فاکتور-R بالا , نسبت قدرت-به-وزن بالایی دارد SIPs اکثرا ً حاوی عایق با ضخامت ۴ تا ۸ اینچ در بین ساندویچ پنل ها هستند جهت مصارف دیوار های داخلی خارجی بسته به نیاز مصرف کننده استفاده می شوند.
SIP ها در شکل اندازه های مختلف تولید می شوند. برخی مجموعه ها پانل هایی به بزرگی ۸*۲۴ پا تولید می کنند که جهت نصب نیاز به جرثقیل دارد.
کیفیت SIP ها برای طول عمر عملکرد محصول خیلی خیلی مهم است. پانل های بایستی به شکل صحیح چسب آغشته شده پرس شوند تا از ورق ورق نشوند. پانل ها همین طور باید دارای سطوح نرم گوشه های نرم جهت ایجاد شکاف در بین دیوار ها باشند قبل از خرید SIP ها با کارخانه سازنده در مورد کیفیت سیـستم کنترل کیفیت حرف بکنید . SIP ها ً با مصالح عایق مفرق از قبیل پلی استایرن , پلی ایزو سیونورات و پشم سنگ ساخته می شوند.